Skip to main content
دسترسی سریع

بازار سنتی

بازار سنتی بازار بزرگ ایران با رسالت احیای هویت ملی و مذهبی و فرهنگ ایرانی-اسلامی احداث شده است. بازار سنتی با الهام از بازارهای تبریز، اصفهان، شیراز، قزوین، کاشان، قم و...، با هدف احیای سنن، آداب و رسوم اقوام و فرهنگ ملی-مذهبی، مرکزی برای تعاملات اجتماعی و بازشناخت آنها به مراجعان است. مکانی که ضمن اتصال قوی و منطقی با کل مجموعه مدرن ایران‌مال محلی متفاوت، اصیل، تأثیرگذار و منعطف در جهت عملکردهای فرهنگی اجتماعی است.

  همچنین بازار سنتی بازار بزرگ ایران مجموعه‌اي است كه بر اساس الگوها و شيوه‌هاي تاريخي معماري ايران با توجه به بازارهاي تاريخي و بناهاي مرتبط طراحي و ساخته شده است. این مجموعه فاخر ضمن نمایش گوشه‌­ای از معماری ایرانی- اسلامی سده­‌های قبل، بستری برای نمایش و همچنین فروش صنایع دستی، سوغات و محصولات نقاط مختلف ایران خواهد بود. علاوه بر عرضه کالاها و محصولات در این بازار، هنر- صنعت ایرانی نیز در این فضا عرضه خواهد شد. در طراحی و ساخت این بازار ارزشمند از زبده‌ترین و باتجربه‌­ترین کارشناسان و متخصصان در حوزه مجموعه­‌های سنتی استفاده شده است.

  این بازار شامل دو گذر (راسته) اصلی و فرعی عمود بر هم است که فضاهای تجاری را در چهار جهت راسته‌ها به وجود آورده‌اند و با گنبدهایی الگو گرفته از بازارهای ایرانی پوشیده شده‌اند. یک گنبد مرکزی یزدی‌بندی شده چارسوی بازار را تشکیل می‌دهد. در ترکیب‌بندی این گنبدها سعی بر این بوده است تا اصول معماری تاریخی در تمام شئون آن جاری و ساری باشد. با کنار هم قرار گرفتن این احجام و گنبدها، گذرها و راسته بازارهای ایرانی احیاء و باز تولید شده تا افراد هنگام حضور در این محل، فضاهای تاریخی و اصیل معماری را احساس کنند.

  مرکز ثقل بازار، چهارسوق بازار است. چهارسوق، بازار را به 4 بخش تقسیم می‌کند و فضای هر فروشگاه بین 500 تا 1000 متر است. بخش اول نمایشگاه فیروزه نام دارد و تالار هنر- صنعت ایرانی بازار است که صنایع‌دستی فاخر ایران شامل ظروف مینا، سفال، خاتم‌کاری، آینه‌کاری و ... در آن عرضه خواهد شد. نمایشگاه عقیق مرکز عرضه فرش دستبافت ایرانی است و در نمایشگاه الماس سوغات تمام شهرهای ایران عرضه خواهد شد.

  در کل مجموعه بازار تاریخی علاوه بر تزئینات ساختاری مانند مقرنس، کاربندی، قطار مقرنس، یزدی‌بندی، تزئیناتی مانند نقاشی با طرح و موقعیت‌های اسلیمی، کشته‌بری، گچبری، کاشی‌کاری و تنگ‌بری کار شده است. در انتخاب و طراحی نقوش تزئینی نیز تماماً الگوهای تاریخی ایرانی در نظر بوده است. چه در نوع نقش مایه‌ها و چه در موقعیت‌های قرارگیری تزئینات و چه در نوع رنگ‌ها، تبار تاریخی و نمونه‌های ارزشمند موجود در ایران مرجع و الگوی هنرمندان و طراحان بوده است.

  در این بازار 2100 مترمربع گچ‌بری شامل کاربندی، یزدی‌بندی، کاسه‌سازی، مقرنس، تنگ‌بری با طرح‌های اسلیمی و شمسه و ترنجی و 1400 متر طول قطاربندی توسط استادکاران ماهر انجام شده است. در این بازار مجموعاً بالغ بر 4700 شاخه لوستر سقفی و دیواری دست‌ساز توسط استادکاران ماهر ایرانی قرار دارد.

  آرمان و نهایت هدف طراحان و مجریان و کارفرمایان ایران‌مال این بوده است تا نشان داده شود که الگوهای تاریخی معماری و هنر ایران هنوز هم جوابگوی نیازهای زندگی امروز است و پیگیری این شیوه معماری می‌تواند فضاهایی را به وجود بیاورد که علاوه بر جذابیت بصری و شکلی نشانه‌هایی اصیل از تبار فرهنگی و بومی ایران‌زمین را همراه داشته باشد و با بهترین و مدرن‌ترین تجهیزات مهندسی، نیاز روشنایی و تهویه هوا و سیستم‌های امنیتی و نر‌م‌افزاری آن تأمین شود.

  بازار سنتی با مساحت حدود 10 هزار مترمربع در غرب مجموعه ایران‌مال و در طبقه دوم تجاری واقع شده است و برخی زیرمجموعه‌های آن عبارتند از:

  • تالار آینه
  • شربت‌خانه
  • راسته بازار
  • حجره‌ها
  • چهارسو

  مشاهده گالری تصاویر «بازار سنتی بازار بزرگ ایران»