Skip to main content

ایران مال قطب گردشگری در غرب تهران

 

 

زمانی در منطقه 22 چیزی به جزء یک ریل قطار تهران-کرج و پارک جنگلی چیتگر و دریاچه خلیج فارس و مجتمعهای بزرگی که سر به فلک میکشیدند وجود نداشت، ولی امروز این منطقه شامل بام لند، مجتمع اداری آفتاب و شهرقصه، قلب تپنده‌ هزار و یک شهر که بزرگترین پارک تفریحی غرب آسیا تا شرق اروپا و همین طور بازار بزرگ ایران که بزرگ ترین بازار در سطح خاورمیانه و یکی از 5 مال برتر است در این منطقه ساخته شده است. این منطقه بزرگ‌ترين مرکز گردشگري تفريحي و سلامت کشور به حساب میآید که با دارا بودن پروژههای بزرگ گردشگری و تفریحی میتواند توجه بسیاری از شهروندان تهرانی را به خود جلب کند.

منطقه 22 از شمال به ارتفاعات کوهپایههای البرز، از شرق به رودخانه کن، از جنوب به آزادراه تهران-کرج و از غرب به محدوده شهر گرمدره محدود میشود.

رشد روز افزون جمعیت بازتاب گستردهای در کالبد شهر تهران ایجاد نموده است. تبدیل منطقه 22 به قطب گردشگری شهر تهران نیازمند فعالیت های متنوع و خدمات گسترده ای است که تأمین فضای مناسب و مطلوب برای تفرج و تفریح شهروندان نیاز دارد.

رفت وآمد شهروندان و مراجعات متعدد جهت استفاده از خدمات عمومی در منطقه 22، موقعیتی را پدید آورده تا جمعیتی شناور از کرج تا تهران برای استفاده 80 میلیون نفر ایرانی ساکن این سرزمین و حدود 7 میلیون ایرانی مقیم خارج از ایران با توجه به خصوصیات منحصربفرد در منطقه 22، بازار بزرگ ایران امکانات و شرایطی را فراهم آورده تا قادر به استفاده از آن باشند. توانمندیهای این منطقه منحصر به فرد نه تنها افزایش یافته بلکه باعث ورود گردشگر خارجی به این منطقه شود.

مجتمعهای تجاری میتوانند شهرت جهانی پیدا کنند و این موضوعی است که همین طور جاذبه گردشگری و یکی از کارهایی که کشورهای همسایه در آن موفق بودهاند. مال‌ها در جذب گردشگر از نقاط مختلف جهان تأثیر مثبت داشته‌ و هر سال قادرند میلیونها گردشگر را به خود جذب کنند.

در شرایطی که ساخت مالها در مناطقی از تهران با مشکلاتی از قبیل تامین پارکینگ، ترافیک، دسترسی و... مواجه شدهاند، بازار بزرگ ایران در منطقه 22 شرایطی را فراهم کرده است تا هم از نظر بار ترافیکی در ساعات اوج، پارکینگ و هم از نظر توجه به مسائل فرهنگی و رفاهی منحصربه فرد باشد تا 70 درصد کاربری این مجموعه، تفریحی، گردشگری، فرهنگی، خدماتی و رفاهی است.

بدون شک بازار بزرگ ایران از بزرگ ترین مجتمعهای تجاری جهان مانند؛ باغ ایرانی (برگرفته از باغ ماهان کرمان)، گالری خودرو، مجموعهای مدرن از سینما، فودکورت و مرکز تفریحات خانوادگی، تالار برلیان و بلور (مجموعهای از غرفههای لوکس با سقفهای مرتفع)، دریاچه و آبنما، هتل ۵ ستاره بینالمللی، آمفی تئاتر، سالن پذیرایی (با گنجایش ۱۵۰۰ نفر) و سایر امکانات را در خود جای داده است.