Skip to main content

تجاری

نظام تهیه و توزیع کالا و خدمات در بخش خرده فروشی در ایران به سرعت در حال تغییر است. سلیقه و نیازهای ایرانیان نیز تغییر کرده است و همپای تحولات بین‌المللی حجم عظیمی از فضاهای تجاری و تعداد پرشماری از مراکز خرید در کشور درحال ساختند. جلوگیری از اتلاف وقت و هزینه در خرید و نیز کاهش آثار نامطلوب زیست محیطی، اقتصادی، ترافیکی و اجتماعی حاصل از پراکندگی مغازه‌های انفرادی از جمله مزایای این‌گونه مجتمع‌هاست که در نهایت، باعث جذب خریداران به این مراکز و رونق اقتصادی آنها می‌شود. اجتماع واحدهای تجاری و صنفی در مراکز خرید بزرگ و تجمیع خدمات در کنار کارکردهای دیگر منجر به این خواهد شد که مجموعه به یک مقصد هدف تبدیل شود.

اندیشه تأسیس مجتمع‌های تجاری چندمنظوره در یک مجموعه شهری بازتابی از رشد فیزیکی و اجتماعی آن است. رشد سریع و بی رویه شهرها در دهه اخیر و افزایش جمعیت در این سال‌ها نسبت به گذشته و نیز رشد فرهنگی و بالا رفتن سطح توقع مردم، باعث عدم توان مراکز خرید در پاسخگویی به نیازهای متنوع مردم شده است. نیاز به مراکزی که عرضه کالا را به صورتی جامع، متنوع و باکیفیت در اختیار مردم قرار دهند و در عین حال پاسخگوی نیازهای اجتماعی آنان نیز باشند، پیوسته افزایش می‌یابد.

بازار بزرگ ایران از منظر کارکرد تجاری مکانی برای رفع نیازهای روزمره مردم در زمینه تجارت و تعامل افراد است که می‌تواند محیطی پویا و فعال در زمینه رشد فرهنگ خرید و فروش و تعاملات فراهم آورد. بنابراین با عنایت به این موضوع ایجاد چنین فضایی متضمن تفکری عمیق در آن است.