Skip to main content

فاز نخست «بازار بزرگ ایران» رونمایی شد

: تاریخ خبر

همزمان با برگزاری جشن باشکوه میلاد حضرت ولی‌عصر (عج) منجی عالم بشریت و گرامیداشت روز جهانی کارگر و معلم، از نخستین فاز بزرگترین بازار چند منظوره ایران واقع ‌در غرب تهران و در دامنه البرز به میزبانی هیأت امنا، با حضور جمعی از مسئولان، سفرای کشورهای خارجی،‌ تجار، بازرگان و اصحاب رسانه رونمایی شد.

به گزارش روابط عمومی بازار بزرگ ایران، در مراسم رونمایی از نخستین فاز این مجتمع تجاری، «مهندس اکبر تشکری‌نیا» مدیر اجرایی پروژه بازار بزرگ ایران با تجلیل و قدردانی از کارگران ایرانی، مهندسان و پیمانکاران این مرز و بوم که به نوعی در ساخت این بازار نقش مؤثری داشته‌اند، گفت: بازار بزرگ ایران، نماد فرهنگی، اعتقاد، انگیزه، اندیشه، تلاش و توان ایرانیان و محصولی ایرانی و اسلامی است.

وی خاطرنشان کرد: با توجه به رویکرد توسعه فرهنگی، اجتماعی و گردشگری، 70 درصد فضای آن به کاربری فرهنگی، مذهبی، تفریحی، ورزشی و رفاهی اختصاص یافته و تنها 30 درصد فضای تجاری دارد و در این مکان توسعه فرهنگ برای ما در اولویت است.

سپس دکتر «جلال رسول‌اف» مدیرعامل بانک آینده، با اشاره به پیش‌بینی ظرفیت‌های بی‌نظیر برای شهروندان و گردشگران در این مکان و قرائت آیه‌ای از سوره «هود» اظهار امیدواری کرد که تا پایان امسال بازار بزرگ ایران  (ایران مال) به طور کامل و رسمی آماده بهره‌برداری شود تا در شأن و جایگاه ملت ایران خدمات لازم ارائه شود.

وی یکی از شاخص‌های معنا‌دار در شناسایی کشورهای توسعه یافته را در نحوه فعالیت بازارهای اقتصادی و گردش مالی آنها دانست و افزود: نظام اقتصادی کشور درحال حاضر بانک محور است و هوشیاری بانک آینده در پذیرش پروژه عظیم اقتصادی بازار بزرگ ایران، اقدامی مؤثر و مثبت بوده است.

وی با اشاره به خروج سالانه 15 تا 25 میلیارد دلار ارز خارجی توسط گردشگران ایرانی از کشور اظهار امیدواری کرد که با بهره‌برداری کامل از بازار بزرگ ایران، انشاءالله از خروج این سرمایه‌های عظیم از کشور جلوگیری شود و امیدواریم این مرکز تجاری و گردشگری علاوه بر ایرانیان، از سوی گردشگران خارجی بویژه کشورهای حوزه خلیج‌فارس و آسیای میانه مورد توجه قرار گیرد و ارز‌آوری و توسعه اقتصادی نیز به همراه آورد.

رسول‌اف، این بازار بزرگ را شرکت سهامی عام و محصول مشارکت شهروندان اعلام کرد و افزود:  سهام این شرکت در بازار بورس نیز عرضه خواهد شد.

وی یادآور شد: روزانه برای 15 تا 20 هزار نفر در سال‌های گذشته در این مجموعه به طور مستقیم اشتغالزایی شده و حدود 50 هزار نیروی دیگر در سال‌های آتی پس از آغاز به فعالیت کامل این بازار مشغول به کار خواهند شد.
در ادامه این مراسم رئیس هیئت امنای بازار بزرگ ایران خاطرنشان کرد: ایران مال تنها یک بازار تجاری نیست، بلکه مکانی برای ارائه خدمات فرهنگی، مذهبی و گردشگری است و انتخاب هیأت امنا متشکل از افراد آگاه در جهت امور فرهنگی، مذهبی و اقتصادی به عنوان راهنما و ارشاد به گردشگران است.

علا‌الدین میرمحمد صادقی اظهار امیدواری کرد: با توسعه این بازار و ساخت بازارهای مشابه بتوانیم فرمایشات رهبر معظم انقلاب را در تولید و حمایت از محصولات داخلی و بازرگانی کشورمان تحقق بخشیم و با توجه به این که رهبر معظم انقلاب سالهاست بر ضرورت توانمندی در حوزه اقتصادی و تولید و خودباوری ملی تاکید دارند، باید گفت که توان اقتصادی با کار و تلاش در حوزه تولید کالا و خدمات ایجاد می‌شود.

پس از رونمایی از بازار بزرگ ایران، نمایشگاه برترین‌های توسعه صنعت ساختمان با مشارکت اتاق تعاون گشایش یافت که افزون بر 100 پیمانکار و مشاوران صنعت ساختمان کشور در بخش‌های مختلف، دستاوردهای خود را ارائه داده‌اند.