نمایشگاه آینده چاپ در ایران‌مال

بابک عابدین، رئیس اتحادیه صادرکنندگان صنعت چاپ ایران و مجری برپایی نمایشگاه آینده چاپ در گفت‌وگو با خبرنگار خبرگزاری کتاب ایران(ایبنا)، از برگزاری نمایشگاه «آینده چاپ IFPEX» در دی‌ماه امسال خبر داد و گفت: این رویداد با هدف ایجاد بستر ارائه توانمندی‌های تولیدی صادراتی صنعت چاپ کشور به دنیا، انتقال دانش و تبادل اطلاعات نوآوری و فناوری‌های صنعت چاپ در حوزه بین‌الملل برپا خواهد شد.
 
وی ادامه داد: ایجاد نمایشگاهی که در چشم‌انداز آینده یک نمایشگاه تخصصی برای ارائه نوآوری‌ها و فناوری‌های چاپ دنیا در ایران تبدیل شود، همواره یک نیاز ضروری برای صنعت چاپ کشور بوده و هست.
 
عابدین با اشاره به بخش‌های پیش‌بینی شده برای این نمایشگاه، توضیح داد: در این نمایشگاه جمعی از فعالان و ارائه‌دهندگان تجهیزات، سخت‌افزارها و نرم‌افزارها، صنایع هوشمند، هوش مصنوعی و امکانات صنایع چاپ و بسته‌بندی حضور خواهند داشت.
 
 مدیر شرکت سایان ایمان، مجری برگزاری این نمایشگاه، راهکارهای تقویت و افزایش صادرات غیرنفتی کشور را یکی از دستاوردهای نمایشگاه «آینده چاپ» داناست و افزود: ظرفیت‌های موجود در صنعت چاپ بسیار خوب است، اما باید در زمینه ایجاد زیرساخت‌ها اقدام کنیم. نمایشگاه با این هدف برگزار می‌شود که اهداف زیرساختی صادرات صنعت چاپ را در تعامل با سیاستگذاران و فعالان این حوزه تامین کند.
 
به گفته عابدین، دست‌اندرکاران صنعت چاپ برای فعالیت مستمر و مناسب در حوزه صادرات به تسهیلات مناسب برای نوسازی صنعت چاپ، ایجاد تسهیل در تامین مواد اولیه و مواد مصرفی صنعت چاپ، ایجاد زیرساخت‌های حمل و نقل و تسهیل در امور اداری صادرات صنعت چاپ (مجوزها و رفع موانع محیط کسب و کار) نیاز دارند.
 
وی ایجاد زیرساخت مالی و بانکی برای صادرات صنعت چاپ را نیز یک ضرورت دانست و تاکید کرد: در این زمینه تلاش داریم جمع گسترده‌ای از صادرکنندگان و فعالان این حوزه را گرد هم جمع کرده و در ارتباط با مدیران کشور این موضوعات را مطرح کنیم.
 
عابدین همچنین از برگزاری دوره‌های آموزشی در حاشیه این نمایشگاه خبر داد و گفت: این دوره‌ها و کارگاه‌های آموزشی درباره رویکردهای جدید صنعت چاپ مثل حوزه دیجیتال و استفاده از فرآیند دیجیتال در تولیدات صنایع چاپ و بسته‌بندی، روش‌های حفاظت از برند و پایداری در تولیدات صنعت چاپ خواهند بود.
 
وی در پایان با اشاره به حامیان این نمایشگاه، توضیح داد: دفتر چاپ و نشر وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی، اتحادیه صادرکنندگان صنعت چاپ ایران، اتاق بازرگانی صنایع، معادن و کشاورزی ایران و سازمان توسعه تجارت از حامیان این رویداد تجاری و اقتصادی هستند.
 
نمایشگاه «آینده چاپ IFPEX» 20 تا 23 دی‌ماه امسال در مرکز نمایشگاهی ایران مال در طبقه E1 برگزار خواهد شد.